Liceum Ogólnokształcące
im. Wojska Polskiego

W NOWYM DWORZE MAZOWIECKIM

PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE

W dniach 24.02-02.03.2013r. wzięliśmy udział w międzynarodowej wymianie uczniów w ramach projektu COMENIUS OSCAY. Podczas naszego pobytu w jednej z europejskich stolic, Berlinie, dostrzegłam wiele różnic, jak i podobieństw w kulturze, zwyczajach oraz życiu Niemców i Polaków.

Różnice można zauważyć głównie w szkole. Przede wszystkim niemiecka lekcja trwa 90 minut, a nie 45. Oceny uzyskiwane przez Niemców mają odwrotną wartość, np. polska 6 jest niemiecką 1. Uczniowie niemieccy nie mają szatni i nie zmieniają obuwia w szkole. Ich szkoła to kompleks czterech budynków, pomiędzy którymi uczniowie muszą przemieszczać się między lekcjami.

Inna różnica dotyczy alkoholu. W Niemczech każdy, kto ukończył 16 lat, może prawnie zakupić oraz spożywać niskoprocentowe napoje alkoholowe (piwo, wino), a od 18 roku życia, wysokoprocentowe.

Kolejną różnicą jest sposób poruszania się po Berlinie komunikacją miejską. Można tam podróżować autobusem, S-Bahnem, U-Bahnem czy pociągiem. W Niemczech kolej jest bardzo rozbudowana i nowoczesna, a dużym plusem jest to, że nie trzeba długo czekać na peronie, ponieważ pociągi przyjeżdżają co kilka minut.

Zauważyłam także różnicę pomiędzy niemieckimi a polskimi ulicami. W Niemczech na chodnikach nie leżą śmieci i jest czysto.

Różnicą jest też waluta. Niemcy płacą euro, a my polskimi złotymi.

Jest także wiele podobieństw, jak na przykład sposób spędzania wolnego czasu przez polską i niemiecką młodzież. Młodzi ludzie chodzą na zakupy, odwiedzają centra handlowe, spotykają się ze sobą, a wieczory spędzają w klubach i barach.

Dostrzegłam podobieństwo w najczęściej spożywanych produktach, np. sery, wędliny, owoce, słodycze. Na sklepowych półkach widziałam większość produktów znanych marek, które występują także w Polsce.

Pogoda w Berlinie była bardzo podobna do naszej.

Polska i Niemcy są sąsiadami, państwa należą do UE i z tego względu istnieje wiele podobieństw kulturowych i obyczajowych.

Podsumowując, stwierdzam, że wyjazd bardzo mi się podobał. Był dla mnie nowym, ciekawym doświadczeniem, gdyż mogłam poznać niemieckie obyczaje oraz nawiązać nowe znajomości z ludźmi z innych krajów – Niemiec, Litwy, Wielkiej Brytanii i Turcji.

W Berlinie bardzo miło spędziłam czas i z chęcią tam wrócę. :)

Monika Dymowska, kl. 1d