W dniu 21 listopada odbył się szkolny konkurs piosenki patriotycznej w ramach projektu „Szkoła Młodych Patriotów”. Był skierowany do całej społeczności szkolnej. Wystąpiło siedmioro solistów i jedenastoosobowa grupa z klasy III D. Wszyscy uczestnicy Konkursu podeszli do wyzwania bardzo poważnie i zaprezentowali się doskonale. Udowodnili, że słowo "Ojczyzna" nie jest im obce. Wybrane przez uczestników teksty utworów zachęcały do refleksji nad naszą historią, która tworzy polską tożsamość.

O kolejności w konkursie zadecydowali widzowie oddając głosy na jednego z wykonawców.

I miejsce – Agnieszka Bylińska z klasy II D

II miejsce – Dominik Rachoń z klasy III E

III miejsce – Gabriela Paszkiewicz z klasy II C oraz Natalia Grędziszewska z klasy II A

Uczestnicy konkursu:

Karolina Krzemińska klasa III B

„Tu pozostać muszę”. Tekst napisała znana poetka z Podlasia Lucyna Woźnica a muzykę kompozytor Zbigniew. Piosenka opisuje piękno i wielką miłość do kraju ojczystego.

Weronika Kłosowska III A

Piosenka „Tu wszędzie jest moja ojczyzna” powstała w 1975 roku. Słowa do utworu napisał Tadeusz Kubiak natomiast muzykę skomponował Marek Sewen. Piosenka oryginalnie wykonywała Aneta Łastik. Jednym z najpopularniejszych coverów pieśni jest wykonanie Joanny Kubickiej na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.

Dominik Rachoń III E

Pieśń patriotyczna „Marsz Sybiraków” jest młodą pieśnią, została napisana w latach 90. XX wieku. Autorem tej pieśni jest Marian Jonkajtys. Pieśń ta przypomina o wydarzeniach, skutkiem których Polacy wywożeni byli na Syberię, gdzie często ginęli w obozach pracy z głodu i wycieńczenia.

Martyna Konsalik III A

Kompozytorem muzyki do piosenki „Być może” jest Anna German, natomiast słowa napisał Stanisław Ryszard Dobrowolski. Utwór powstał w 1970 roku. „Być może” to pierwsza piosenka napisana i wykonana przez Annę German po wypadku ….. wiedziała co śpiewa. Nie śpiewała o Italii, o Rosji czy Ameryce, śpiewała o Mazowszu, o kraju nad Wisłą ….. tak kochała swój kraj.

Gabriela Paszkiewicz II C

Piosenka „Pąki białych róż” powstała w 1918 roku. Słowa napisali Kazimierz Wroczyński i Jan Lankau, a muzykę skomponował Mieczysław Kozar-Słobódzki. Utwór opowiada o dziewczynie tęskniącej za ukochanym, który zginął na wojnie w obronie Ojczyzny.

Agnieszka Bylińska II D

Utwór muzyczny pt. „Orszaki dworaki” powstał w 1982 roku. Autorką tekstu jest Agnieszka Osiecka, a muzykę skomponował Jerzy Satonowski. Oryginalnie piosenka była wykonywana przez Ewę Błaszczyk.

Natalia Grędziszewska II A

„Nie pytaj o Polskę” piosenka pochodzi z 1988 roku z krążka TAK! TAK! Obywatela G.C. To projekt muzyczny Grzegorza Ciechowskiego. „Nie pytaj o Polskę” to jedna z tych piosenek, które zawsze będą się kojarzyły z silną manifestacją tożsamości narodowej. To utwór, który już w momencie powstania można było wpisać na listę piosenek patriotycznych, chociaż trudno sobie wyobrazić, aby zagorzali narodowcy umieścili ją obok słynnych pieśni legionowych lub innych upamiętniających zrywy narodowe.

Jedenastoosobowa grupa z III D

Natalia Jeszke, Paulina Włochińska, Anna Mamot, Monika Wolsztyniakm Weronika Czop, Wiktoria Oleksiak, Krzysztof Sawicki, Krystian Folman, Mateusz Krakowiak, Hubert Rusek i Jakub Sadowski. Piosenka „Dziewczyna z granatem w ręce” powstała na potrzeby serialu „Czas honoru-Powstanie”. Autorem tekstu jest Bożena Kraczkowska, muzykę skomponował Bartosz Chajdecki. Utwór opowiada o dziewczynie Zosi, która zakochuje się w powstańcu.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.

zdjęcia: Lidia Łachman