Liceum Ogólnokształcące
im. Wojska Polskiego

W NOWYM DWORZE MAZOWIECKIM

Relacja z pobytu w Berlinie

W dniach 24.02-02.03. 2013 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim , Karolina Kisiel, Monika Dymowska, Alicja Prus, Maciej Jajszczak i Damian Klonowski wraz z nauczycielkami języka angielskiego p. Beatą Walas, p. Marzeną Kisiel, p. Agnieszką Kowalską, p. Moniką Zmysłowską oraz nauczycielką religii p. Pauliną Ćwiek, przebywali w Berlinie, zgodnie z harmonogramem działań realizowanego w naszej szkole Programu Comenius, który jest finansowany ze środków uzyskanych z Komisji Europejskiej w ramach programu ”Uczenie się przez całe życie”.

24 lutego rano wyruszyliśmy pociągiem z Dworca Centralnego w kierunku Berlina. Na miejsce dotarliśmy w godzinach popołudniowych, by udać się do przydzielonych nam rodzin. Drugiego dnia spotkaliśmy się w miejscowej szkole z resztą uczestników projektu. Przywitano nas ciepło krótkim koncertem, a następnie goście z czterech krajów, czyli z Litwy, Wielkiej Brytanii, Turcji i Polski oraz gospodarze, przedstawili prezentacje na temat swej ojczyzny, stereotypów, szkoły, a także wykonanych w ramach projektu działań. W międzyczasie nastąpiła wymiana kalendarzy na rok 2013, w którym zaznaczono najważniejsze święta wszystkich krajów partnerskich. Na koniec oprowadzono nas po szkole gospodarzy spotkania. Co ciekawe, szkoła mieści się w czterech budynkach, dlatego uczniowie nie zmieniają butów, a wierzchnie ubrania noszą cały dzień przy sobie.

Wieczorem w celu integracji wybraliśmy się na kręgle do klubu młodzieżowego "Corso". Chociaż pogoda niezbyt sprzyjała spacerom, trzeci dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Berlina. Spotkaliśmy się na Alexanderplatz, a następnie uczniowie z Niemiec oprowadzali nas i opowiadali o najważniejszych miejscach, takich jak Reichstag czy brama Brandenburska.

Następnym punktem programu była praca nad projektem - czytanie i recytowanie poezji w językach ojczystych oraz quizy i odgrywanie ról w międzynarodowych grupach. Dzięki późniejszym zawodom sportowym uczyliśmy się współpracy w drużynach. Nie odczuwaliśmy zbytnio atmosfery rywalizacji, potraktowaliśmy przygotowane konkurencje jako dobrą zabawę.

W czwartek w grupach międzynarodowych odwiedziliśmy różne organizacje charytatywne, a później przygotowaliśmy plakaty informujące o ich działalności. Po południu spotkaliśmy się na pożegnalnym przyjęciu w lokalu "Die Kiste", gdzie poczęstowano nas specjałami takimi jak Brackwurst czy tradycyjną Kartoffelnsalat. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa w projekcie i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia. Oferowane nam w szkole lunche nie były zbyt smaczne, dlatego zazwyczaj próbowaliśmy jedzenia w lokalnych restauracjach.

Piątek przeznaczyliśmy na zwiedzanie „Tranenpalast” (Pałac Płaczu), co nawiązuje do panującej w przeszłości atmosfery w budynku, podczas przekraczania granicy między Wschodnim a Zachodnim Berlinem. Resztę dnia mogliśmy spożytkować według życzenia. Niektórzy zwiedzali miasto, inni robili pamiątkowe zakupy, czy po prostu spotykali się z pozostałymi uczestnikami projektu.

Podczas całego pobytu mieliśmy wiele wolnych chwil na poznawanie Berlina oraz spędzanie czasu z młodzieżą z różnych zakątków Europy i nie tylko (Turcja). Wymienialiśmy się swymi doświadczeniami i wrażeniami. Poznaliśmy niemieckie jedzenie, zwyczaje i język. Znacznie podszkoliliśmy również umiejętność porozumiewania się po angielsku. Zobaczyliśmy, że niezależnie od koloru skóry, wyznania czy języka, nie różnimy się od siebie – wszyscy jesteśmy podobnymi, młodymi ludźmi.

Alicja Prus kl. 1 c