Liceum Ogólnokształcące
im. Wojska Polskiego

W NOWYM DWORZE MAZOWIECKIM

Podobieństwa i różnice.

Wydawałoby sie, że Polska i Litwa to dwa bardzo różne kraje. Nic bardziej mylnego.

Istnieje między nimi wiele podobieństw, o wiele więcej niż ktokolwiek by się spodziewał. Najbardziej widoczne są te, dotyczące życia młodych ludzi. Polska i litewska młodzież w podobny sposób zachowuje się czy spędza wolny czas . Polacy, tak, jak Litwini uwielbiają wypoczynek na świeżym powietrzu. Uprawiają przeróżne sporty: od gry w piłkę nożną, siatkówkę, tenis stołowy po pływanie, jazdę na rowerze czy łyżwach. Jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu przez litewską młodzież jest odwiedzanie centrów handlowych, miedzy innymi centrum "Akropolis”. Dla młodych ludzi jest to rodzaj rozrywki – mogą tam w kinie obejrzeć film, w salonie gier rozegrać partię bilarda czy zagrać w kręgle. Innym sposobem, by odpocząć w wolnym czasie, są miłe spotkania towarzyskie w różnego rodzaju pizzeriach, barach, kawiarniach czy kafeteriach.

Polacy i Litwini mają inne upodobania kulinarne. Jednakże w codziennej karcie dań rodzin litewskich, możemy znaleźć dużo polskich propozycji na śniadanie, obiad, kolację czy podwieczorek. Litwini, tak, jak i Polacy bardzo często jedzą na tzw. "mieście" w pizzeriach, restauracjach klasycznych i szybkiej obsługi, np. McDonald’s. Nasi sąsiedzi lubią zarówno kuchnię włoską, brytyjską, jak i polską oraz wiele, wiele innych.

Styl życia ludzi mieszkających na Litwie niewiele różni się od stylu życia w Polsce. Niezwykle podobna jest moda, tematyka rozmów. Litwini mają także identyczne zainteresowania jak Polacy. W obu krajach znajdziemy fanów muzyki, zarówno popu, rocka, muzyki elektrycznej, klasycznej czy metalu lub techno. Inną dziedziną zainteresowań jest sport: piłka nożna, siatkówka, koszykówka a nawet tenis stołowy i badminton. Kolejne hobby to dobry film lub książka. W wielu przypadkach te pasje łączą się, co niestety nie zawsze jest widoczne u ludzi mieszkających w Polsce. Swoich fanów na Litwie mają także gry wideo i gry komputerowe.

Pomimo wielu podobieństw, coś jednak różni nasze kraje. Jedną z głównych barier, które oddzielają nas od siebie stanowi oczywiście język, a w przypadku Litwy - języki. Dlaczego? Oficjalnym językiem jest oczywiście język litewski, jednak wiele szkół na terenie Litwy to szkoły rosyjskie. Tylko kilka przedmiotów jest nauczanych w języku litewskim, wszystkie pozostałe w języku rosyjskim, więc językiem komunikacji międzyludzkiej jest język rosyjski. Litwę wyróżnia także styl architektoniczny miast i nadmorskich miasteczek. Każde miasto jest przepiękne, posiada swój unikalny, niepowtarzalny urok. Nikt nie ma zamiaru powielać istniejących tu miejsc, pozostaną jedyne i oryginalne.
Wykorzystane przy ich budowie wzorce sztuki są zaczerpnięte z niemal wszystkich zakątków świata, od angielskiego stylu ogrodów pałacowych, francuskiego i włoskiego stylu architektury do gotyckiego wystroju wnętrz. Każde miasto i miasteczko wykorzystuje cały potencjał, pragnie wyeksponować każdy, nawet najdrobniejszy walor, aby ukazać swoje piękno.

Mimo różnic między Polakami i Litwinami można śmiało wywnioskować, że o wiele więcej nas łączy niż dzieli. Dlatego uważam, że możemy powiedzieć o naszym sąsiedzie: Litewska Polska, a o naszym kraju: Polska Litewska.

Jakub Rydel 2b