Liceum Ogólnokształcące
im. Wojska Polskiego

W NOWYM DWORZE MAZOWIECKIM

Wszyscy żyjemy w społeczeństwie pełnym różnic i kontrastów. Wystarczy rozejrzeć się wokół by zauważyć, że jedni z nas stoją pewnie, z uśmiechem na twarzy i błyskiem w oku. Swobodnie zawierają nowe znajomości i nie boją się rozmów z nowo napotkanymi ludźmi. Inni zaś nerwowo spoglądają na boki, są cisi, wycofani, zamknięci w sobie. Co powoduje tak sprzeczne postawy? Otóż są osoby, które posiadają pewność siebie, a są takie, którym tej cechy brakuje.

 

Z czego właściwie wynika taka postawa bycia pewnym siebie i otwartym na innych ludzi? Takie osoby są świadome swojej wartości i nie boją się pokazywać prawdziwego oblicza. Lubią zawierać nowe znajomości i podejmować wyzwania. Takim osobom łatwiej jest się realizować, ponieważ bez trudu wyrażają własną opinię i biorą udział w różnych przedsięwzięciach. Trema podczas wystąpień publicznych jest dla nich motywująca i pomaga wydobyć z siebie to, co najlepsze. Kiedy jesteśmy pewni siebie, łatwiej jest nam w kontaktach damsko-męskich. Od zawsze kobiety, które są świadome swojego piękna i swoich zalet mają większe powodzenie u mężczyzn. Większość ludzi sukcesu to osoby pewne siebie. Tylko dzięki swojemu uporowi i determinacji udało im się zrobić karierę. Nie bali się walczyć o własny rozwój i „twardo stąpali po ziemi”.

Co zrobić, by ukształtować tak silną osobowość? W końcu nie każdy rodzi się z wysokim poczuciem własnej wartości. Wielu z nas chciałoby pokonać swoje lęki i udowodnić, że mamy dużo do zaoferowania tylko nie do końca wiemy, jak się za to zabrać. Oto kilka wskazówek, co zrobić, żeby czuć się pewnie i pokonać wszelkie słabości.

Jak pisał Antoni Kępiński: „Im większe w człowieku wewnętrzne rozbicie, poczucie własnej słabości, niepewności i lęk, tym większa tęsknota za czymś, co go z powrotem scali, da pewność i wiarę w siebie”. Te słowa wskazują pierwszy i moim zdaniem najważniejszy krok w dążeniu do poczucia pewności siebie. Otóż złotą receptą jest odnalezienie w sobie jakiegoś talentu, cechy, którą można będzie kształtować i doskonalić. Taka zaleta, umiejętność sprawi, że poczujemy się w czymś dobrzy i wzrośnie nasza samoocena. Otoczenie również będzie postrzegać nas w inny sposób, kiedy dowie się o tym, że np. umiemy pięknie śpiewać albo bardzo dobrze gramy w siatkówkę. Należy tylko odnaleźć swoją pasję i chcieć się nią podzielić z innymi. Może nam w tym pomóc odnalezienie swojego idola, który będzie dla nas wzorcem. Na podstawie jego doświadczeń będziemy mogli uświadomić sobie, jakie wartości są w życiu najważniejsze i co robić, aby zyskać poparcie wśród innych ludzi. Istnieje duża szansa, że zostaniemy docenieni i uda nam się osiągnąć sukces.

Osobiście uważam, że ważny jest także nasz wygląd zewnętrzny. Pewniej będziemy się czuć, kiedy zadbamy o swoje ciało i ubiór. Czasem wystarczy zwykła zmiana fryzury, by lepiej poczuć się ze sobą i dostrzec własne piękno. Na pewno chętniej będziemy spotykać się ze znajomymi, kiedy pozbędziemy się swoich kompleksów. Dobrym pomysłem jest odświeżenie garderoby oraz zadbanie o swoją sylwetkę. Zdecydowanie lepiej będziemy się czuć ze świadomością, że dobrze wyglądamy, zgodnie z zasadą: „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Dodam jeszcze, że bardzo duże znaczenie ma uśmiech. Potrafi rozświetlić twarz i sprawić, że będziemy postrzegani jako ludzie optymistycznie nastawieni do życia. Ponadto z uśmiechem na twarzy łatwiej znieść drobne problemy i stawiać czoła nowym wyzwaniom.

Chciałabym zwrócić uwagę na fakt, że nie warto ślepo podążać za tym, co modne i powszechne. Każdy z nas ma prawo do oryginalności i właśnie nasza nieprzeciętność może stanowić ogromny atut naszej osobowości. Nie należy bać się wyjścia przed szereg i wypowiedzenia swojej opinii nawet, jeśli jest ona sprzeczna z tym, co głosi większość. Pewność siebie to właśnie zdolność do głoszenia swoich poglądów bez obaw przed odrzuceniem. Nie powinniśmy także przejmować się plotkami na nasz temat. Musimy nauczyć się ignorować głupie żarty kierowane w naszą stronę. Osoby, którym na nas zależy i chcą naszego dobra, nigdy nie pozwolą sobie na zachowanie, które nas zrani. Trzeba mieć świadomość tego, że bezmyślna krytyka może być spowodowana po prostu zawiścią lub zazdrością. Nie warto brać takich uwag do siebie.

Podczas nauki w szkole często spotykamy się z sytuacjami stresującymi. Wystąpienie na akademii w szkole lub też odpowiedź przed całą klasą to momenty, kiedy osoby wstydliwe i mające niską samoocenę nie wiedzą, jak się zachować i czują, że nie poradzą sobie z tym zadaniem. Myślę, że ważne w takiej sytuacji jest to, by odpowiednio przygotować się przed takim dniem. Kiedy będziemy dobrze znali swoją kwestię, nauczymy się danego materiału, na pewno łatwiej będzie nam zaprezentować się przed publicznością. Kiedy już jesteśmy pewni, że opanowaliśmy materiał do perfekcji, trzeba samemu sobie powiedzieć : „Potrafię!”. Przy każdej kolejnej próbie będzie łatwiej, a po pewnym czasie stres będzie coraz mniejszy i nawet jeśli w naszym przygotowaniu będą pewne niedociągnięcia, będziemy umieli improwizować.

Najważniejsze w walce z brakiem pewności siebie jest to, żeby się nie poddawać i nie wycofywać, tylko wbrew własnym lękom iść do przodu. Z każdą słabością możemy walczyć. Nawet lęk wysokości, czy też stres, spowodowany rozmową z naszą sympatią, można pokonać. Trzeba tylko dać sobie odrobinę czasu i krok po kroku pokonywać kolejne przeszkody. Coś, co kiedyś wydawało nam się niewykonalne, nagle może być w zasięgu naszej ręki. Jeszcze wczoraj baliśmy się spojrzeć w dół z drugiego piętra, a może za miesiąc będziemy w stanie podziwiać widoki z ostatniego piętra Pałacu Kultury? Być może ta piękna dziewczyna albo ten wysportowany chłopak wcale nie patrzą na nas z góry i dadzą zaprosić się na kawę? Istotne jest, byśmy nie bali się podejmować tych wyzwań. Wiadomo, że nie zawsze od razu uda nam się osiągnąć zamierzony cel. Czasem potrzeba więcej czasu lub też jakiegoś przełomu w naszym życiu, byśmy przekonali się o własnej wartości.

Osobiście uważam , że nigdy nie będziemy zaakceptowani przez środowisko, jeśli sami nie polubimy siebie. Osoba, która źle się czuje ze sobą, nie będzie postrzegana pozytywnie. Ktoś, kto cały czas opowiada o swoich wadach, narzeka na otaczającą go rzeczywistość i nie potrafi pogodzić się z przeciwnościami losu, będzie uznawany za ponurego człowieka, który nie umie cieszyć się życiem, jest do niego negatywnie nastawiony i z góry zakłada, że nikt go nie zaakceptuje. Tymczasem wokół na pewno są ludzie, którzy mogliby stać się naszymi przyjaciółmi, gdybyśmy tylko pozwolili im się do siebie zbliżyć. Mając taką bratnią duszę, zdecydowanie łatwiej byłoby nam iść przez życie i budować wyższe poczucie własnej wartości.

Ważne jest, by co jakiś czas poprawić swój nastrój małą przyjemnością. Może to być lektura dobrej książki lub też obejrzenie ulubionego filmu. Myślę, że pozytywnie wpłynie na nas spotkanie ze znajomymi, czy też spacer po parku. Czasem potrzebujemy chwili wyciszenia, relaksu i odpoczynku. Wśród natłoku obowiązków łatwo o tym zapomnieć. Kiedy miło spędzimy czas i będziemy odprężeni, zmieni się nasze nastawienie do życia. Zaczniemy bardziej doceniać to co mamy i nauczymy się z tego cieszyć. Istotne jest, w jaki sposób patrzymy na świat. Jeśli będziemy optymistycznie patrzeć w przyszłość, uwierzymy w to, że możemy spełnić swoje marzenia i nabierzemy pewności siebie. Ważne jest też wyznaczanie sobie konkretnych celów i sumienna praca nad ich realizacją. Musimy być konsekwentni, jeśli chcemy osiągnąć sukces.

Walka z brakiem pewności siebie wcale nie jest łatwa. Polega na zmianie naszego nastawienia do otaczającej nas rzeczywistości. Jest to praca nad samym sobą. Prowadzi ona do tego, by uwierzyć we własne możliwości. Ma pomóc nam otworzyć się przed innymi, pokazać to, co mamy światu do zaoferowania, pomimo jakiś wad lub ułomności. Nikt z nas nie jest idealny. Każdy z nas ma prawo do popełniania błędów, należy tylko wyciągać z nich właściwe wnioski. Nie ma osoby, która zyskałaby sympatię wszystkich. Nie ma człowieka, który nigdy nie poniósłby porażki. Właśnie na tym polega życie: na wzlotach i upadkach. Najważniejsze jest, by nie bać się podejmować ryzyka, by mieć odwagę walczyć o swoje szczęście. Nikt za nas tego nie zrobi. Tylko od nas zależy, w jaki sposób wykorzystamy czas przeznaczony nam tu na Ziemi. Jeśli więc nie chcemy go zmarnować, musimy jak najszybciej podjąć pracę nad swoimi lękami. Nasze życie jest tylko w naszych rękach. Wiadomo, że będą pojawiały się różne przeciwności losu, ale należy stawiać im czoła i zawsze mieć nadzieję na lepsze jutro. Kiedy już nauczymy się kochać życie takim jakim jest, niestraszne nam będą wyzwania i trudne sytuacje. Świadomość własnej wartości pomoże nam ukształtować swoją osobowość i poznać nasze możliwości. Pokonywanie własnych lęków to wymagające zadanie, ale zapewniam, że efekty będą bardzo satysfakcjonujące i sprawią, że uwierzymy w swoją siłę. Staniemy się pewni siebie i nie będziemy bali się zawalczyć o swoją przyszłość. W końcu jak mawiał Muhammad Ali: „Ten, kto nie jest wystarczająco odważny, by podjąć ryzyko, niczego w życiu nie osiągnie”.

Angelika Borecka

kl. II d