Liceum Ogólnokształcące
im. Wojska Polskiego

W NOWYM DWORZE MAZOWIECKIM

W grudniu 2012 roku szkolny zespół realizujący projekt Comenius miał za zadanie przypomnieć uczniom o konstytucyjnych prawach i obowiązkach człowieka i obywatela. Uznaliśmy, że dobrym sposobem na zainteresowanie młodzieży tym tematem, będzie zaangażowanie jej w działalność, istniejącej od 1989r, Amnesty International Polska.

„Jest to międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom fundamentalnych praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie – od organizowania pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa, poprzez publiczne rozgłaszanie informacji o takich naruszeniach, po realną pomoc finansową i prawną poszkodowanym osobom. Organizacja jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla z 1977 roku za "wkład w umacnianie podstaw wolności, sprawiedliwości, a tym samym pokoju na całym świecie".”(www.wikipedia.org)

Stąd inicjatywa założenia Szkolnej Grupy AI i udział w maratonie pisania listów w obronie osób, których prawa zostały złamane. Akcja ta istnieje już od 2001roku , ale tegoroczny, XIII maraton, był rekordowym jeśli chodzi o liczbę napisanych listów i pierwszym, w którym wzięła udział, także nasza szkoła. W grudniu 2012 roku, w ponad 100 polskich szkołach, w obronie więźniów i innych prześladowanych osób, napisano – 182 957 listów.

W naszym liceum napisaliśmy:

  • list do burmistrza Kluż-Napoka w Rumunii, wzywający do poprawy losu wysiedlonych rodzin z ulicy Coastei, jako jeden zbiorowy list z podpisami 22 uczniów z klasy 2a z wychowawcą p. Elżbietą Nadolską i jeden list z klasy 1a z wychowawcą p. M. Zmysłowską,
  • listy wsparcia dla Alesia Bialackiego na Białoruś – 1 list z klasy 1a, 9 listów z klasy 2d z wychowawcą p. M. Kisiel i 22 listy z klasy 1e z wychowawcą p. B. Walas,
  • listy do prezydenta Łukaszenki w obronie Alesia - 10 listów z klasy 1e,
  • 5 listów w obronie Pussy Riot’s napisali uczniowie klasy 1a.

Opiekun Szkolnej Grupy AI i jednocześnie inicjatorka przystąpienia do XIII Maratonu Pisania Listów p. Elżbieta Górna ma nadzieję, że ta wspólna inicjatywa będzie miała wpływ na poprawę losu tych osób, których prawa nie są przestrzegane oraz przyczyni się do ugruntowania postawy bycia nieobojętnym na los drugiego człowieka.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4