Liceum Ogólnokształcące
im. Wojska Polskiego

W NOWYM DWORZE MAZOWIECKIM

III Spotkanie Partnerów Wielostronnego Projektu Szkół Comenius OSCAY 2012-2014 w Polsce.

W dniach 8-14 czerwca 2013 roku gościliśmy w Liceum Ogólnokształcącym im. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim 10 nauczycieli i 19 uczniów z Turcji, Anglii, Niemiec i Litwy w ramach programu Unii Europejskiej: „Uczenie się przez całe życie”, projekt Comenius, który jest finansowany z funduszu Komisji Europejskiej. Z naszej strony opiekę nad gośćmi zapewniło 19 polskich uczniów oraz 5 nauczycieli: p. M. Zmysłowska, p. M Kisiel, p. A. Kowalska, p. P. Ćwiek i p. B. Walas.

Oficjalne powitanie gości nastąpiło w niedzielę w Nowodworskim Ośrodku Kultury. Były krótkie przemówienia, m.in. pani Dyrektor LO - Jadwigi Łuczak, pana Starosty - Krzysztofa Kapusty i jego asystentki - pani Iwony Ewy Żak . Usłyszeliśmy wspaniały koncert w wykonaniu Kai Paczuskiej, która śpiewała piosenki w języku polskim, niemieckim i rosyjskim oraz Karoliny Kisiel z ambitną interpretacją piosenki tureckiej. Po części artystycznej obejrzeliśmy prezentacje partnerów, podsumowujące rok wspólnej pracy nad projektem.

Później udaliśmy się do szkoły na „polski obiad”, przygotowany przez nauczycieli i rodziców uczniów z zespołu projekt OSCAY. Po południu, natomiast, uczniowie biorący udział w projekcie, oraz młodzież ze Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych „Gniazdo” tańczyła rytmiczną zumbę, prowadzoną przez panią Małgosię Stecką, w hali Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Po tych gorących rytmach z wielkim impetem rozpoczęły się zawody sportowe, w których zawodnicy wykazywali się ogromną wolą walki i chęcią zwycięstwa. Niestety, nieszczęśliwy upadek jednej z zawodniczek, która w następstwie tego doznała kontuzji kolana i została zabrana do szpitala, spowodował podjęcie decyzji o zakończeniu rywalizacji. Na pamiątkę tego sportowego spotkania, uczestnicy rozgrywek, zostali uhonorowani złotymi medalami oraz koszulkami z logo projektu.

Wieczorem, tego dnia, spotkaliśmy się na barbecue w Parku Militarnym w Zakroczymiu i słuchaliśmy opowieści o polskich bohaterach wojennych.

W ciągu kolejnych czterech dni, realizowaliśmy zadania projektu OSCAY i jednocześnie zapoznawaliśmy naszych gości z polską historią i dniem dzisiejszym, kulturą, zabytkami i oczywiście z kuchnią narodową.

Byliśmy w Łazienkach Królewskich i na wystawach stałych w Centrum Nauki Kopernik oraz na pokazie filmu w 3D w Planetarium. Wjechaliśmy na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki, gdzie zwiedziliśmy wystawę klimatyczną, oraz podziwialiśmy panoramę stolicy z tarasu widokowego. Zwiedziliśmy te i inne znane miejsca w Warszawie oraz odbyliśmy wspaniałą wycieczkę po Twierdzy Modlin.

Niektórzy uczestnicy spotkania w Polsce, będą wspominać prezentacje o subkulturach lub warsztaty OSCAY o organizacjach non-profit, quizy i konkurs poetycki. Większości jednak, jak wynika z ankiety ewaluacyjnej, bardzo podobał się udział, wspólnie z dziećmi z „Gniazda”, w warsztatach plastycznych ”Malowanie na szkle”, poprowadzonych z wielką pasją przez nauczyciela plastyki - panią Irenę Borową. Prace, wykonane na tych zajęciach, przekazano na aukcję szkolną, z której dochód w wysokości 792zł zasilił konto Fundacji „Szansa” dla dzieci z rodzin zastępczych.

A jak spotkanie w Nowym Dworze Mazowieckim oceniają polscy uczniowie-uczestnicy projektu? Oto opinie kilku z nich.

Magdalena Grochowska: ,,Ja miałam przyjemność gościć u siebie Irem, koleżankę z Turcji. Początki pod względem językowym nie należały do najłatwiejszych , lecz po jednym dniu znacznie się polepszyły i nawiązałyśmy ze sobą bardzo dobry kontakt, wymieniałyśmy opinie na różne tematy, opowiadałyśmy o swoich zainteresowaniach. Według mnie, spotkanie to można zaliczyć do bardzo udanych, zarówno pod względem zdobytej wiedzy, jak i nawiązanych przyjaźni. Na pewno każdy z nas podszkolił odrobinę język angielski, ale także poznał nową kulturę, obyczaje oraz wspaniałych ludzi."

Kaja Paczuska: ,,U mnie była Turczynka- Kevser. Ogólnie, to wszystko mi się podobało, mam miłe wspomnienia. Najbardziej cieszyła mnie możliwość mówienia przez cały czas po angielsku. Podobały mi się wycieczki: Warszawa, Kopernik, Twierdza.....jak również warsztaty, praca w grupach i ogólnie sam kontakt z uczestnikami."

Klaudia Kowalczyk: ,,Uważam, że Projekt Comenius- OSCAY był niesamowitym przeżyciem. Poznałam wielu nowych ludzi i myślę, że będę z nimi utrzymywać kontakt. Osobiście w moim domu zagościła Angielka - Sofia Knowles. Poznałam kulturę i tradycję jej kraju oraz podszlifowałam swój angielski. Był to bardzo mile spędzony czas."

Arek Wiśniewski: ,,Ja gościłem w moim domu Litwina i byłem zadowolony; bez problemu dogadywałem się z nim po angielsku. Uważam, że program również był bardzo dobrze ułożony"

Monika Dymowska: ,,Comenius jest dla mnie ciekawym projektem, z tego względu, że dzięki niemu przede wszystkim otworzyłam się bardziej na ludzi, poznałam wielu nastolatków z inną kulturą i obyczajami, a przede wszystkim podszkoliłam język angielski. Mieszkała u mnie dziewczyna z Niemiec i bardzo dobrze się dogadywałyśmy, ponieważ miałyśmy podobne zainteresowania i sposoby na spędzanie wolnego czasu. Był to dla mnie czas pełen ciekawych doświadczeń i z pewnością zapamiętam go na długo”

Te pozytywne opinie polskich uczniów, znalazły potwierdzenie również wśród naszych zagranicznych gości w formie podziękowań dla gospodarzy spotkania za bardzo dobrą organizację, świetny program oraz wielką gościnność i serdeczność.

Na koniec chciałabym podziękować polskim nauczycielom z zespołu Projekt OSCAY oraz wszystkim polskim uczniom i ich rodzinom, którzy gościli zagranicznych partnerów projektu. A oto lista tych osób:

Martyna Bielecka, Karolina Bocheńska, Monika Dymowska, Paulina Greczner, Magda Grochowska, Maciek Jajszczak, Karolina Kisiel, Damian Klonowski, Klaudia Kowalczyk, Kaja Paczuska, Dominika Poniedziałek, Alicja Prus, Joanna Prus, Kasia Rapińczuk, Mateusz Spalik, Kamil Stępnik, Arek Wiśniewski, Bartek Wojnicz-Sianożęcki, Ania Wrońska.

Za pomoc i wsparcie dziękuję również p. Dyrektor- Jadwidze Łuczak i p. Wicedyrektor- Teresie Popielak oraz p. Agnieszce Nowakowskiej, p. Grecie Górskiej i p. Elżbiecie Górnej. Wielką wdzięczność mamy także dla p. Krzysztofa Kapusty, Starosty Nowodworskiego, dla p. Zdzisława Rackiego, Kierownika Wydziału Edukacji oraz dla p. Elżbiety Strzałkowskiej, Prezesa Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych „Gniazdo”.

Tekst: Beata Walas