Liceum Ogólnokształcące
im. Wojska Polskiego

W NOWYM DWORZE MAZOWIECKIM

W dniu 23.09.15 odbyła się wycieczka szkolna do Warszawskiego Instytutu Austriackiego. Uczestniczyły w niej klasa 2c oraz osoby z trzecich klas, wyrażające chęci do pisania matury z języka niemieckiego.

Dotarliśmy pociągiem do Dworca Centralnego, a następnie udaliśmy się w drogę pieszą do Instytutu. Na miejscu poruszaliśmy się całą grupą z pokoju, do pokoju, aby przeprowadzać wywiady z Muttersprachlerami (pracownikami Instytutu, będącymi rodowitymi Austriakami), dlatego też wywiady prowadzone były tylko w języku niemieckim. Każdy uczestnik miał możliwość zadania wymyślonego lub przygotowanego przez siebie wcześniej pytania. Przeprowadziliśmy trzy wywiady, z Katriną, Danielą i Wolfgangiem. Każdy wywiad trwał 20 minut, co pozwoliło nam na zebranie garści informacji o każdym z nich. Po przeprowadzeniu wywiadów i otrzymaniu pamiątkowych zeszytów z Instytutu, udaliśmy się w podróż powrotną. Teraz naszym zadaniem jest wybranie jednej osoby i stworzenie w dowolnej formie jej portretu. Podsumowując, cała wycieczka była udana, każdy miał możliwość posłuchania, bądź porozmawiania z prawdziwym użytkownikiem języka niemieckiego, co na pewno przyczyni się do postępu w wiedzy z tego języka.

 • DSC_4513
 • DSC_4520
 • DSC_4523
 • DSC_4541
 • DSC_4545
 • DSC_4559
 • DSC_4564
 • DSC_4600
 • DSC_4611
 • DSC_4632
 • DSC_4636
 • DSC_4660