Dlaczego warto zostać wolontariuszem? Wolontariat jest wspaniałą szansą na zdobycie nowych umiejętności, na poznanie ciekawych ludzi i świata. Może być sposobem na samotność albo twórcze przetrwanie okresu bezrobocia. Pozwala oderwać się od codziennych obowiązków albo przygotować się do przyszłej pracy. Dla jednych jest początkiem kariery zawodowej, dla drugich jej uwieńczeniem. Uwrażliwia na potrzeby drugiego człowieka i tworzy przestrzeń do fundamentalnego wyboru: więcej mieć czy bardziej być. Wolontariuszem może być każdy bez względu na wiek (wyjątek stanowią placówki opiekuńczo-wychowawcze, często ukończenie 18 lat jest wymagane w szpitalach), wykształcenie, status materialny. Każdy musi jednak znaleźć dla siebie właściwe zajęcie, które da mu prawdziwą satysfakcję. Wolontariat nie może wiązać się z przymusem i niechęcią, wtedy traci swój sens.

Jeśli chcesz działać w SKW zgłoś się do któregoś z jego członków lub do p. Zmysłowskiej.

Działanie w SKW polega m.in. na zbiórce pieniędzy wśród szkolnej społeczności. Głównymi celami wolontariatu jest pomoc potrzebującym. I to nie tylko ludziom, ale także zwierzętom.

Szkolnym wolontariatem na początku zajmowała się p. Jadwiga Mika- Kapusta. Potem, gdy p. Mika-Kapusta stworzyła koło teatralne, obowiązki opiekuna wolontariatu przejęła p. Monika Zmysłowska. Obecnie, od kilku lat opiekunami koła są p. Zmysłowska i p. Agnieszka Kowalska

Koło zajmuje się wolontariatem stałym i wolontariatem akcyjnym. Wolontariat stały to długotrwała współpraca z różnymi instytucjami lokalnymi i organizacjami pożytku publicznego. Wolontariat akcyjny to wszelkiego rodzaju wydarzenia charytatywne typu zbiórka środków pieniężnych lub darów rzeczowych.Przez ostatnie 10 lat współpracowaliśmy m.in. z Polskim Związkiem Niewidomych, Nowodworskim Ośrodkiem Kultury, PCPR, Unicef Polska, Fundacją Braci Mniejszych (schronisko w Nowym Dworze Maz.), Schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Józefowie, Fundacją „Otworzyć Autyzm”, WWF, Bankiem Żywności (Świąteczna Zbiórka Żywności), WOŚP, Stowarzyszeniem Rodzin Zastępczych „Gniazdo”, Towarzystwem „Nasz Dom” (Góra Grosza), Zespołem Szkół Specjalnych w Nowym Dworze Mazowieckim, Szlachetną Paczką.

Udało nam się ponadto wysłać paczki z książkami, ubraniami i artykułami piśmiennymi do szkoły w Ugandzie.

Nasi wolontariusze pomagają przy organizacji imprez okolicznościowych – np. w Polskim Związku Niewidomych, zbierają fundusze np. dla WWF, Unicef. Pomagają potrzebującym ludziom oraz bezdomnym zwierzętom.

Wielu wolontariuszy-absolwentów naszej szkoły nadal nam pomaga. Ich zaangażowanie zasługuje na szczególne wyróżnienie: są to Martyna Bielecka, Małgorzata Ciężkowska, Jakub Rydel, Jakub Kiesz.

Od 2012 roku prowadzimy stronę Wolontariatu na facebooku, gdzie zamieszczamy wszystkie bieżące informacje. https://www.facebook.com/SzkolneKoloWolontariatuPrzyLoImwp

Od 2015 roku opiekunem koła jest również pani Paulina Ćwiek.

• 10521861_722730307784285_1049432594_n
  • 600w_c4e1_DSC_9586